Medvědí česnek je vytrvalá léčivá bylina, kterou nejčastěji najdeme na vlhčích stinných místech, kde vytváří velmi bohaté porosty.  Roste v listnatých lesích, kolem potoků a na úpatích svahů, kde nás pak uvítá typická česneková vůně. Vyrůstá časně na jaře, vykvétá, zaplotí a jejich nadzemní část odumírá a v létě už po medvědím česneku není ani stopy. 

 

Znáte-li tedy místo, kde se medvědí česnek vyskytuje, tak vyrazte na sběr. Přinesete si pak domů doslova vitamínovou bombu. Pozor ale na to, abyste si medvědí česnek nespletli s jedovatou konvalinkou. Česnek spolehlivě poznáte, pakliže listy zlehka promnete mezi prsty. O tom, že sbíráte medvědí česnek, vás přesvědčí česneková vůně.

 

 

Jak se liší od klasického česneku?

Medvědí česnek má všechny vlastnosti klasického česneku, má však mírnější aroma i chuť a v menším množství je vhodný i pro děti. Díky svým schopnostem je považován za přírodní antibiotikum, antioxidant a zdroj vitamínu C. Je ideální pro jarní očistné kůry k odstranění škodlivých látek z těla, snižuje krevní tlak, podporuje trávení a ničí střevní parazity.

 

 

Nejlepší je v kuchyni používat česnek čerstvý. Usušené listy už nemají takový účinek a ztrácí se i jeho vůně. Pro dlouhodobější skladování se listy nasekají nadrobno a zamrazí. Pro lidové léčitelství se pak může z česneku vyrobit tinktura.

 

 

Vyzkoušet můžete také česnekové pesto, jeho příprava vám nezabere ani 10 minut času a o zásobu budete mít vystaráno – vyzkoušejte náš recept na pesto z medvědího česneku.

V kuchyni pak tuto jarní bylinku používáme do studené i teplé kuchyně a to všude tam, kde bychom použili česnek kuchyňský. Takový chleba s máslem posypaný medvědím česnekem, získá úplně jinou chuť. Výborný je také do pomazánek, salátů, bylinkového másla, nádivek či k ozdobení třeba rizota či polévek. Upravit ho lze také stejně jako špenát a slouží pak jako příloha k masu.  Nejlepší je ho ale dávat již do hotového jídla, abychom zachovali co nejvíce prospěšných látek.

 

Znáte-li místo, kde medvědí česnek roste, neváhejte a přineste si z procházky alespoň pár lístků. Sezóna medvědího česneku začíná koncem března a je škoda ji promeškat.

 

 

 

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO