Ovesné vločky jsou důležitou součástí našich jídelníčků. Zejména sportovci v nich hledají svou snídani a zdroj energie, zatímco jiní spíše sladký začátek dne s medem, mlékem a ovocem. Jejich příprava je snadná a našemu tělu dodávají spoustu živin. Jaké jsou mezi nimi rozdíly a které jsou pro nás ty nejlepší v poměru cena – výkon?

 

Před lety se ovesné vločky využívali jako krmivo pro králíky a ostatní hlodavce. Dnes je vidíte na jídelních lístcích v restauracích a mají své místo snad v každé domácnosti. Jejich konzumace pozitivně působí na naše zdraví, jelikož jsou zdrojem bílkovin, energie a hlavně vlákniny. Kromě těchto hlavních složek přijmete do svého těla dávku železa a dalších minerálních látek – vápník, draslík, fosfor, hořčík, zinek, měď a mangan. Právě proto musíme bedlivě vybírat, které vločky do našeho jídelníčku přidáme. Základním pravidlem je, že čím více instantní a rychlejší na přípravu budou, tím bude jejich nutriční hodnota nižší.

A jak tedy vločky rozlišit? Ovesné vločky se vyrábějí z ovsa pluchatého a ovsa bezpluchého. I když druhý druh je prakticky připraven hned ke zpracování, většina ovesných vloček dostupných na našich prodejnách pochází právě z ovsa pluchatého. Vločky se očišťují, napařují, lisují, dočišťují, suší a balí. Stejný způsob zpracování mají vločky ječné, žitné, hrachové, rýžové ad.

Ač by se zdálo, že vločky jemné jsou lepší pro náš organismus, bohužel jsme opět na omylu. Tyto vločky vznikají obráceným procesem, a to z hrubé ovesné drti, která se následně napařuje. Tento proces umožňuje rychlejší přípravu vloček, bohužel však tento produkt nenasytí stejně jako vločky standartní. Tyto vločky jsou také výrazně jiné v chuti, což je pro spotřebitele nežádoucí.

 

Ovesné vločky nepatří jen do kaše. Dělají se z nich müsli tyčinky, používají se do karbanátků, k zahuštění polévek nebo do koláčů, buchet a palačinek. Dokonce s nimi najdete i recepty na domácí smoothie!

 

 

Co vločky a Dtesty?

Albert/AH Basic Oat Flakes – 80 % – 16 Kč

Alnatura Bio Hafer Flocken Feinblatt – 78 % – 35 Kč

Billa/Clever Ovesné vločky – 71 % – 12,90 Kč

Bílý mlýn Kepka Ovesné vločky – 71 % – 17 Kč

Bio Harmonie Vločky ovesné jemné – 63 % – 40 Kč

 

Ostuda:

Mlýn a krupárna Mrskoš Šumavské vločky ovesné – 66 % – 15 Kč

 

Názor odborníka:

Vločky jsou rok od roku populárnější jak v domácnostech, tak v restauracích.

Dají se kombinovat se spoustou ingrediencí a vytvářet spoustu zajímavých jídel, což je pro nás velká spousta receptů a příležitostí, jak přijít s něčím jiným a neokoukaným.

Velká devíza vloček je rychlost přípravy a stravitelnost.

 

Navíc takové vločky s avokádem a craime fraichem je velmi “zajímavý” start do dne.

Martin Fišer – kuchař restaurace Savoya Špindlerův Mlýn

RECEPTY PRO KAŽDÉHO