Malé oříšky s typickou nazelenalou barvou. Ano, dnes bude řeč o pistáciích, oříšcích, které jsou nejen dobře stravitelné, zdravé a ohromí vás i jejich lahodná chuť.

U jedné nezůstanete …

Pistáciové oříšky jsou plody asi 10 metrů vysokého a velmi širokého stromku pistácie, který má původ ve střední Asii, odkud se pak rozšířil i do Středomoří. Podle legendy se pod stromy pistácií scházeli za svitu měsíce milenci a naslouchali, zda uslyší praskat zralé plody, což věštilo jejich dobrý vztah.

Jádra oříšků jsou obalená dřevnatou slupkou, pod kterou se skrývají zářivě zelená jádra s nasládlou chutí. Čím víc je plod zelenější, tím je kvalitnější. Tvarem jsou nejvíce podobné burským oříškům. Dříve se pistáciím říkalo také zelené mandle.

 

Co je pod skořápkou?

Pistáciový oříšek obsahuje velké množství minerálů a zdravých tuků. Pod skořápkou se ukrývají vitamíny A, B, E, dále fosfor, vápník, zinek, selen a všechny esenciální aminokyseliny. Důležitý je také vysoký obsah železa a mědi a také fotostyrolů. Pistácie se skládají z 55% oleje, 20% bílkovin a 15% cukrů. Jsou syté, nikoliv však tučné, mají totiž až 4x méně kalorií než ostatní oříšky. Navíc konzumace pistácií pomáhá při léčbě chorob trávicího traktu, dýchacích cest, anémie, ale také žloutenky. Stačí hrst oříšků denně a budete mít i lepší náladu a imunitu.

 

 

Nejčastěji se pistácie konzumují opražené a jemně solené. Jsou tak zdravější náhradou přesolených brambůrků. Dále se pistácie používají při výrobě dezertů, zmrzlin, ale také jsou součástí italského salámu zvaného mortadela.

 

 

Jak poznáte kvalitní pistácie?

Skořepina by měla být podélně prasklá, okrově hnědá, hladká a bez výrazných fleků a měla by jít snadno oddělit. Ořech by měl mít jasně zelenou barvu, čím zelenější tím kvalitnější. Povrch oříšku chrání jemná slupka fialovo hnědé barvy.

 

Víte, že při nevhodném zpracování a skladování mohou pistáciové oříšky obsahovat jedované plísně? Zajímavostí je také to, že jsou hořlavé a mohou se sami vznítit. Může za to nízký obsah vody a vysoký obsah tuků.

 

A co vy? Také ujíždíte na pražených pistáciích nebo se těšíte v létě na pistáciovou zmrzlinu?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO