Oříšky jsou zdrojem mnoha vitaminů, minerálů, zdravých tuků a vlákniny. Jejich konzumace pozitivně ovlivňuje náš metabolismus, zažívání, dodává tělu mnoho potřebných látek a má blahodárné účinky na náš mozek. Oříšky obsahují hodně kalorií, a proto je musíme konzumovat s mírou, hrst oříšků denně nám nijak neuškodí, naopak.

Aby byli oříšky co nejzdravější a zachovali si vitamíny, kupujte je vždy v syrovém stavu, tzn. nesolené, nepražené a neloupané. Můžeme je zobat během dopoledne nebo si je k snídani zamíchat do bílého jogurtu. Navíc je dokázané, že konzumace ořechů působí proti stresu.

 

 

Mandle

Mandle jsou velmi zdravé, působí pozitivně na paměť a na náš trávicí trakt. Ze všech oříšků obsahují nejvíce vlákniny. Obsahují antioxidanty, vitamin E a látky, které snižují hladinu cholesterolu v krvi. 5 mandlí obsahuje přibližně 37 kalorií.

Vlašské ořechy

Vlašské ořechy obsahují hodně zdraví prospěšných nenasycených mastných kyselin, bílkovin, vitaminů, zinku a hořčíku.  Jejich konzumace zabraňuje předčasnému stárnutí, snižuje hladinu špatného cholesterolu a působí prospěšně na naše srdce a cévy. 5 vlašských ořechů obsahuje přibližně 130 kalorií.

Lískové oříšky

Lískové oříšky se už odedávna jedly na problémy s plodností, jelikož obsahují hodně vitaminu E. Místo nenasycených mastných kyselin v nich najdeme především draslík, vápník, fosfor, hořčík, zinek nebo železo. Tyto oříšky mají pozitivní vliv na naše srdce a cévy. 5 lískových oříšků obsahuje asi 45 kalorií.

Arašídy

Arašídy neboli burské oříšky obsahují hodně tuku, ze kterého se vyrábí kvalitní olej. Arašídy nerostou na stromě, ale v zemi, například jako brambory. Jsou bohaté na vitaminy E a B a na důležité bílkoviny. Arašídy jsou ale také silný alergen, tudíž si na nich nemůže pochutnat každý. 5 arašídů obsahuje asi 30 kalorií.

Kešu ořechy

Kešu oříšky nejsou úplně tak ořechy, ale semena tzv. kešu jablka. Mají typicky zahnutý tvar. Oproti jiným ořechům obsahují méně tuku. Kešu oříšky mají detoxikační účinky a zlepšují náladu. Existují studie, které dokazují, že pravidelná konzumace kešu oříšků snižují tvorbu žlučníkových kamenů a náchylnost k nadváze. 5 oříšků obsahuje asi 25 kalorií.

Pistácie

Pistácie patří také k těm méně tučným oříškům. Platí, že čím jsou zelenější, tím jsou zdravější a kvalitnější. Jsou bohatým zdrojem antioxidantů, bílkovin, mnoha vitaminů a minerálů. 5 pistácií obsahuje pouze 16 kalorií.

Para ořechy

Para ořechy jsou ze všech ořechů nejtučnější. Kvůli vysokému obsahu tuku se špatně skladují, jelikož rychle žluknou. Vyrábí se z nich také různé krémy a tělová mléka. Jeden para ořech je veliký asi jako kokos a uvnitř má několik desítek oříšků, tak jak je známe my. 5 para ořechů obsahuje asi 80 kalorií.

Ořechy jako malý zázrak – Pomáhají při cukrovce i Vašemu srdci

RECEPTY PRO KAŽDÉHO