Už jste měli tu čest a narazili jste v obchodě u pultu s ovocem na pomelo a váhali jste, zda si toto exotické ovoce koupit nebo ne? Pomelo je doslova nadupané tělu prospěšnými látkami a jako bonus také skvěle chutná. Při příštím nákupu na ně rozhodně nezapomeňte a šoupněte bez váhání tuto vitamínovou bombu do nákupního vozíku.

Symbol štěstí

Pomelo neboli citrus grandi by mohlo s přehledem obdržet titul největšího citrusového ovoce na světě, setkat se můžete totiž s plody vážící až 5 kilogramů. Plody, které se u nás prodávají, dosahují hmotnosti kolem 1 kg a jsou dováženy především z Číny. Toto ovoce je vlastně křížencem grapefruitu a pomeranče, obsahuje velké množství tělu prospěšných látek. Vedle vitamínu A a C jsou v tomto plodu také minerály. Zastoupen je draslík, mangan a železo. Neobsahuje žádné tuky ani sodík a má nízkou energetickou hodnotu. Je tak ideálním ovocem pro zimní diety. Dužina pomela působí v těle jako antioxidant, zlepšuje trávení, zrychluje metabolismus, pomáhá při regeneraci svalů a podporuje činnost mozku. Pro Číňany je pak pomelo symbolem štěstí a bohatství.

Pomelo se nejčastěji konzumuje syrové, což dá ovšem trošku práce. Loupat se musí slupka, ale pak také hořké bílé blanky u jednotlivých dílků, kterých je většinou 8-11.  Ta námaha ovšem stojí za to. Překvapí vás totiž chuť jemnější než u grepu, navíc bez hořkosti. Dužinu pomela, která má bledě žlutou až červenou barvu můžete odšťavnit nebo použít do míchaného nápoje například v kombinaci s jahodami a dalšími citrusovými plody. Zajímavou chuť získáte i přidáním do ovocných, ale i zeleninových salátů.  Hodí také na zdobení dezertů. Pomelo můžete s troškou fantazie zapojit i do teplé kuchyně a to především v kombinaci s masem, mořskými plody, chilli a kokosem. Experimentujte rádi v kuchyni? Pak vyzkoušejte pomelovou marmeládu.

Jak vybírat?

Kvalitní pomelo má lesklou, pružnou a pevnou kůrku. Nemělo by být ani nijak otlučené nebo nahnilé. Ideální je kupovat pomelo, které je balené do celofánu nebo síťky. Takový obal pomůže plodu, aby nevysychal. Nezabalené pomelo může totiž už během týdne vyschnout.  Pomelo pak skladujte nejlépe v ledničce. Při teplotě kolem 2 0C a správném skladování vydrží i pět měsíců.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO