Chcete mít doma rostlinku, která velmi rychle roste, obsahuje velké množství vitamínů a minerálů, má léčivé účinky a působí například jako přírodní antibiotikum? Pak vsaďte na řeřichu. Poradíme vám, jak si ji vypěstovat i bez nutnosti květináče a zahradního substrátu v pohodlí domova a jak ji využít.

 

Řeřicha setá (Lepidium sativum) se pěstuje od pradávna v zemích Orientu a dále se rozšířila do zemí Asie a Evropy. Pro svou nenáročnost při pěstování se stala velmi oblíbenou bylinkou, která představuje neuvěřitelný zdroj zdraví. Obsahuje vitamín C, beta-karoten, vitamíny A, B1, B3, B6, K a E. Stejně tak obsahuje i velké množství minerálů – draslík, sodík, vápník, fosfor, železo a jód. Je také zdrojem kyseliny askorbové, nenasycených mastných kyselin a vlákniny.

 

Pěstování

Pěstování řeřichy je opravdu nenáročné a zvládne ho každý.  Stačí  nám pouze miska a vata. Vatu navlhčíme vodou. Na navlhčenou vatu hustě zasejeme semínka řeřichy, můžeme přikrýt igelitovým sáčkem. Dále už stačí jen udržovat vatu vlhkou a čekat až řeřicha vyklíčí.  Už za 5 až 6 dní můžeme řeřichu sklízet.  Odstříháváme lístky i s částí stonku a čerstvé je používáme v kuchyni.  Pokud řeřichu očešeme, vysejeme novou. Zdroj vitamínů tak můžeme mít po ruce po celý rok.

Řeřicha má velice specifickou vůni i chuť a je lehce štiplavá. Čím je rostlina starší, tím výraznější je pak její chuť. Skvěle se hodí třeba na chleba s máslem, výborná je i ve vajíčkové pomazánce. Použít ji můžeme ale také třeba na posyp vařených brambor, do vajíček, nádivek, salátů či k dozdobení omáček a polévek. Drobné lísky řeřichy pak obohatí každé jídlo o cenné látky. Své hodnotné látky si ovšem zanechávám pouze za studena, neměla by se tedy vařit. Varem by také získala i hořkou chuť.

 

Vyzkoušejte, jak jednoduché je pěstování řeřichy. Proměňte váš okenní parapet v malou zahrádku, z jejichž pokladů můžete těžit už za necelý týden. Zdroj vitamínů pak budete mít stále na očích.

 

Řeřicha je bylinka, která zkrátka ve vaší kuchyni nesmí chybět a jaké další voňavé bylinky si můžu doma vypěstovat?

 

 

 

 

 

 

k

RECEPTY PRO KAŽDÉHO