Rostlinné oleje do kuchyně zkrátka patří a nedokážeme si bez nich vaření ani představit. Proto je dobré vědět, kdy se ten či onen olej používá a neupínat se pouze na nejlevnější druhy olejů. Na trhu je totiž nepřeberná škála možností. Zpravidla ale při nákupu sáhneme po tom, který dobře známe. Co ale vyzkoušet i jiný druh? Víte, na co se který olej používá? A proč jsou oleje při vaření a v jídelníčku tak důležité?

 

Oleje

Rostlinné oleje jsou zdrojem antioxidantů, vitamínů jako A, D, E a K. Obsahují zdravé – nenasycené mastné kyseliny, které nás chrání před vznikem srdečních chorob a tak bychom je z jídelníčku vynechávat rozhodně neměli. Bez jejich dostatečného přísunu by tělo nefungovalo tak, jak má. Tím vás ovšem nechceme nabádat k tomu, abyste každý den jedli topinku smaženou na dávce tuku. To opravdu ne. Všeho s mírou.  Ideální je kombinovat tuky rostlinné a živočišné. Největší část by ovšem měla být rostlinná. Měla by tvořit až dvě třetiny celkového příjmu tuků.

 

Seznamte se tedy s nejčastěji používanými druhy olejů ale i s těmi méně známými.

Olivový olej

Za krále všech olejů můžeme označit olivový olej, který se získává lisováním oliv.  Nejkvalitnější olivový olej je pak ten, který vznikl lisováním kvalitních oliv za studena. Jedná se o, zdravými látkami doslova nadupaný, extra panenský neboli extra virgin olej. Je ideální na dresinky, zálivky či do salátů. Extra panenský olivový olej není vhodné používat na pokrmy, které se zahřívají, vysoká teplota ničí antioxidanty. Nepoužívejte ho tedy na smažení či pečení, zbytečně se ošidíte o zdraví prospěšné látky.

Rafinovaný olivový olej se pak vyrábí ze zbytků oliv pocházejících z lisování za studena. Zbytky se jednoduše zahřejí a vylisují znovu.  Je vhodný i ke smažení, dušení a grilování.

 

Slunečnicový olej

 

 

U nás se jedná o jeden z nejpoužívanějších olejů. Získává se lisováním slunečnicových semínek a obsahuje velké množství tuků, které přispívají ke zvýšení hladiny cholesterolu. Má také vysoký obsah vitamínu E a kyseliny linolové. Báječně se hodí na pečení. Je možné ho použít i jako salátový olej, či například ke smažení či dušení.

 

Řepkový olej

U nás se jedná o hojně používaný olej, který se vyrábí ze semen řepky olejné. Obsahuje jen velmi málo nenasycených mastných kyselin, ale naopak pak dostatek esenciálních omega 6 a omega 3 mastných kyselin. Ty jsou pro zdraví důležité a konzumace tohoto oleje je dobrá pro kardiovaskulární systém a srdeční činnost. Chcete-li tělu dopřát tyto zdravé látky, nepoužívejte řepkový olej na smažení, při vysokých teplotách se pak tento olej mění na olej nezdravý. Použijte ho raději na výrobu majonézy, tatarské omáčky, ale také do salátů či nálevů.

 

Kokosový olej

Kokosový olej se dostává do popředí až v poslední době. Získává se lisováním dužiny plodů kokosové palmy za studena. Je oblíbený pro svou silnou kokosovou vůni, zlepšuje hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antibiotikum a je zdravější alternativou jiných olejů. Na pečení je kokosový olej opravu hvězda, ale má i další využití jak v kuchyni, tak i v kosmetice nebo jako lék – například proti Alzheimerově chorobě.

Při pokojové teplotě je tuhý, potřebujeme-li olej tekutý, olej pak jednoduše zahřejeme. Při vaření se nepřipaluje.

 

Sezamový olej

Tento olej se hodí spíše jako dochucovadlo a to pro svou, skoro až ořechovou chuť. Ideální je pro ochucení asijských pokrmů. Snižuje hladinu cholesterolu, povzbuzuje mozkomíšní systém, posiluje zuby a kosti.

 

Arašídový olej

Chybu při vaření neuděláte, sáhnete-li po arašídovém oleji. Obsahuje vysoké množství zdravých tuků, dokáže snižovat hladinu cholesterolu, podporuje funkci jater, ale především je plný vitamínu E, což je jeden z nejlepších antioxidantů. Má příjemnou jemnou ořechovou chuť. Hodí se i na smažení a to hlavně ryb, drůbeže a krevet. Je ideálním pomocníkem v čínské a japonské kuchyni.

 

Avokádový olej

Pokud jste si oblíbili avokádo, vězte, že stejně zdravý je i avokádový olej. Obsahuje velké množství vitamínů a minerálů. Pro svou avokádovo-oříškovou chuť a vůni je oblíbený především do omáček, salátů a dresinků. Přidat ho můžete i do různých marinád, na grilovaná jídla či jako zálivku do salátů.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO