Už naše babičky dávno věděly a tvrdily, že polévka je grunt.  A co teprve poctivý vývar, to je zkrátka lék. Pojďte s námi nakouknout pod pokličku kvalitnímu vývaru. Dozvíte se také, jaké neduhy můžete „léčit“ právě vývarem.

Poctivý hovězí vývar

Nejsilnější vývar připravíte z hovězího masa, ideálně i s morkovou kostí, které jsou bohaté na vápník, fosfor a další minerály a vitamíny. Kosti, morek a pojivá tkáň jsou tvořené kolagenem, který se varem mění na želatinu. Našemu tělu tak silný vývar dodá výživu a pomáhá při léčbě artrózy a zánětlivých onemocněních kloubů. Navíc má jen málo kalorií, je tak vhodný i při redukčních dietách.

Jak vývar připravit?

Hovězí, vepřové, případně i kuřecí maso umyjte, vložte do studené vody, aby měli všechny ty cenné látky čas uvolnit se do vývaru. Pak teprve přidejte koření, zeleninu a přiveďte pozvolna k varu. Pak plamen stáhněte na minimum a vývar pomalu takzvaně táhneme a to ideálně několik hodin. Čím déle budete při nízké teplotě vývar vařit, tím silnější bude vývar i jeho účinek.

Takto připravený silný vývar má pak všestranné použití, navíc je plný vitamínů a minerálů, které naše tělo snadno vstřebá. Vývar pak můžeme využít například při nechutenství či problémy se zažíváním. Tělo tak do sebe dostane všechny výše uvedené živiny, ale také tekutiny. Využít ho můžete třeba také při nachlazení a oslabené imunitě. Je také známým a osvědčeným pomocníkem na zahnání kocoviny.

Vývar se samozřejmě stává součástí různých omáček či polévek. Bez vývaru to zkrátka v kuchyni nejde.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO