Kdo by neznal ohromující vůni vanilky, která se kuchyní line především během vánočního pečení. Jak by asi chutnaly a voněly vanilkové rohlíčky bez vanilky, která spolu s šafránem patří k nejjemnějšímu a také nejdražšímu koření na světě?

 

Tajuplná rostlina

Málo kdo ví, že vanilka je koření, které získáváme z rostliny zvané vanilkovník, což je vlastně liánovitá orchidej. Exotické žluto až zelenkavě bílé květy v hroznech nijak extra nevoní a kvetou jen od rána do večera, plody se pak tvoří až třetím rokem. Zralé, až 30 cm dlouhé štíhlé tobolky jsou plné mazlavé hmoty s množstvím černých semínek. Vanilkovník pochází z Mexika, kde již původní obyvatelé používali tobolky této orchideje jako přísadu do nápojů z kakaových bobů a do placek, ale také jako léčivý prostředek k celkovému vzpružení organismu. Do Evropy se vanilka poprvé dostala pravděpodobně roku 1520, kde si ji Evropané ihned zamilovali. Postupně se díky objevu umělého opylování rozšířilo pěstování vanilky i do ostatních koutů světa.

 

Příjemnou vůni a sladkou chuť získala vanilka díky obsahu aromatického fanolického aldehydu vanilinu. Jako koření se pak používají fermentované tobolky – někdy zvané také vanilkové lusky nebo vanilkové tyčinky. Nejcennější součástí lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořena drobnými černými zrníčky. Lusk tedy podélně rozřízneme a tupou stranou zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se pak používají v potravinářském průmyslu a v kuchyni především při přípravě sladkých jídel a to hlavně moučníků a zmrzlin. Naleznete ji ale také v čokoládě, pudincích a v neposlední řadě také v alkoholických a nealkoholických nápojích. Nesmíme však zapomenout ani na vanilkový cukr.

Náš tip: lusk vanilky vložte na dno cukřenky a zasypejte cukrem (krystal nebo moučka). Cukr snadno absorbuje vůně a již po pár dnech získáte krásně voňavý cukr.

Jak skladovat tobolky vanilky? Ideální je vakuové balení, tak vydrží čerstvé až 2 roky. Po rozbalení vanilkový lusk uzavřete do skleněné nádoby, kterou pravidelně odvětrávejte, aby nedošlo k vyschnutí.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO