Někdo o sobě říká, že neumí vařit a že zvládne uvařit jenom čaj nebo vajíčka. Ono to s tím vařením vajec není ale vůbec jednoduché jak se na první pohled zdá! Víte jak správně tuto základní surovinu připravit?

 

Jsou vajíčka zdravá?

Dříve se tvrdilo, že vejce nejsou zdravá, protože obsahují cholesterol. Nyní se pohled na ně změnil a vejce jsou považována za součást zdravé stravy. Bílky obsahují kvalitní bílkoviny, žloutky zase nenasycené mastné kyseliny. K tomu všemu obsahují vitamíny A, B1, B2, B3, B6 a minerální látky například vápník, fosfor, hořčík. Vejce tedy mohou být vhodnou částí jídelníčku, nesmí se to ovšem díky přítomnému cholesterolu (ten obsahuje pouze žloutek) přehánět.

 

Vajíček sníme během roku opravdu velké množství. Podle statistik sní průměrný Čech cca 250 vajec za rok. Vybrat si může mezi vejci z klecového chovu, chovu na podestýlce, bio vejci a domácími vejci. A na chuti ale také ceně je to znát. Pokud nemáte možnost vlastních vajec, dávejte si pozor už při nákupu a kontrolujte datum spotřeby. Pokud si nejste jisti, jak dlouho už vejce máte doma, proveďte jednoduchý test. Vejce ponořte do vody. Čerstvá zůstanou na dně, ta stará díky vzduchovým bublinám vyplavou na povrch. Vyhněte se také vajíčkům s nakřáplou skořápkou nebo těm, která zapáchají.

 

Jak vařit vejce?

A jak tedy uvařit vejce ve skořápce? Není to opravdu nic složitého. Chce to ale vědět pár základních fíglů.

 

Vejce před vařením vyndejte z lednice a nechte zahřát na pokojovou teplotu. Zabráníte tak popraskání vajec.  Pak už si jen vyberte, jak moc je chcete mít uvařená. Do vody vždy přidejte trochu octa, vejce pak půjdou lépe loupat, a pokud by při vaření některé prasklo, tak bílek nevyteče ven ze skořápky. Jak vařit vejce z hlediska tuhosti žloutku?

 

Vejce naměkko – použijte menší hrnec, do kterého nalijte vodu a přiveďte u k varu. Až po té ponořte do vody vejce a vařte je přesně 5 minut. Po uvaření bude bílek pevný, žloutek tekutý, prostě naměkko a ideální na servírování na stojánku se lžičkou. K takovému vejci už chybí jenom sůl a krajíc chleba s máslem.

Vejce nahniličko – postup je stejný, ale k původním 5 minutám přidejte ještě 2. Bílek pak bude tuhý, žloutek polotekutý. Vejce po takovéto přípravě je stravitelnější než vejce natvrdo.

 

Vejce natvrdo – postupujeme opět stejně, ale vejce necháme vařit rovných 9 minut. Žloutek je dokonale provařený. Pokud budete vejce vařit déle, žloutky budou mít nazelenalý okraj a budou vysušené. A to opravdu nechcete.

Pro všechny tři případy přípravy platí, že vejce ihned po uvaření slijte a do hrnce napusťte studenou vodu. Ta vejce zchladí a zastaví se tak proces varu. Ve studené lázni nechte vejce 1-2 minuty. Vejce pak půjdou i lépe loupat. Jak vařit vejce bude ještě větší hračka.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO