K narozeninám, ke svátku, k výročí, ke svatbě nebo prostě jen tak pro radost. Čokoládový, ovocný, ořechový, vanilkový, malý, velký, kulatý, čtveratý, patrový. Zkrátka dort.

 

Dort je sladká pochoutka. Po upečení korpusu se většinou rozkrájí na pláty a promazává se krémem či různými náplněmi. Dort se pak polévá různými polevami a zdobí podle fantazie. Základ všech dortů tvoří vždy použití kvalitních surovin. Budete-li navíc dort připravovat pro někoho s láskou a trpělivostí, bude ještě lahodnější.

Víte, jaké jsou nejoblíbenější dorty? Představíme vám světové dorty, které se naštěstí dostaly i k nám. Můžete si tak doma dorty sami vyrobit nebo si na nich pochutnat třeba v cukrárně. Tak který z nich je váš favorit? U kterého se Vám sliny sbíhají nejvíce?

 

Cheesecake

Jedná se o dort, který se z Ameriky postupně dostal do celého světa. Jeho počátky však sahají až do antického Řecka. V současné době existují různé podoby tohoto oblíbeného dortu, nepečené i pečené formy.  Korpus je většinou ze sušenek a másla, druhou vrstvu tvoří sýrový krém, a třetí vrstva je už na vaší fantazii. Zpravidla se dává ovoce (v původním receptu se používají maliny), použít můžete ale také čokoládu nebo třeba karamel. Vždy bude chutnat skvěle.

V americkém receptu se do dortu dává čerstvý sýr Philadelphia. U nás můžeme místo sýru použít tvaroh, lučinu či třeba mascarpone. Někdo zase propaguje pomazánkové máslo. Každý zkrátka podle chuti. Příprava cheesecaku je jednoduchá a dává nám možnost pohrát si s našimi chutěmi pomocí surovin.  Neexistuje snad lepší dezert na léto než právě Cheesecake –  lehký, svěží dort.

 

Sachrův dort

Sachrův dort je naprostá legenda mezi dorty. Sachr chutná po čokoládě, promazává se zásadně jen meruňkovou marmeládou a nahoře se polévá čokoládovou polevou.  Sachrův dort se narodil v Rakousku, kde ho vymyslel šestnáctiletý kuchařský učeň Franz Sacher v roce 1832, když obyčejný čokoládový dort osvěžil ještě meruňkovou marmeládu. Nyní se dort vylepšuje o vrstvu šlehačky. Originální recept má tajnou recepturu a podává se pouze v Hotelu Sachr ve Vídni. Chcete-li se originálu přiblížit, musí váš dort splňovat následující požadavky:

  • Dort musí mít čokoládovou chuť i vůni
  • Musí být promazán meruňkovou marmeládou
  • Nesmíte zapomenout na kopec šlehačky

 

Medovník

Není tajemstvím, že původ dortu pochází z východních zemí, pravděpodobně z Arménie, kde každá rodina má svůj vlastní, mnoha generacemi ověřený recept. Dort se připravuje z medu, sladkého mléka, mouky, cukru a vlašských ořechů. Medovník už můžete sehnat na pultech obchodů a cukráren naprosto běžně. Stačí jednou ochutnat a nebudete toužit po jiném zákusku. Českou obdobou medovníku je marlenka.

 

Mrkvový dort

Je libo dort z mrkve? Žádný problém. Chutná totiž skvěle. Podle historiků má tento „zeleninový“ dort původ už ve středověku. Lidé tenkrát měli nouzi o sladidla a k oslazení jídel používali mrkev na způsob pudinku. Mrkvový dort se pravděpodobně poprvé objevil až v roce 1827 ve švýcarské kuchařce. Původ mrkvového dortu je však stále sporný, nic to nemění ovšem na faktu, že je opravdu výborný. Spojení ořechů s mrkví je totiž chuťově skvělé a navíc mrkev dělá těsto vláčné. Citronová poleva je už doslova třešničkou na dortu. Korpus je na rozdíl od jiných moučníků výborný i druhý den, když se rozleží. Neváhejte a rozhodně mrkvový dort vyzkoušejte. Vsadíme se, že budete jistě mile překvapeni. Zkusit můžete třeba mrkvový dort s ananasem.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO