Malé červené kuličky, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. Vylepšují chuť svíčkové omáčky, hodí se i do džusů či alkoholických drinků. Už víte, o čem bude řeč? No přece o brusinkách.

 

Brusinky jsou plody brusnice brusinky, malého keříku, který roste na vřesovištích a rašeliništích v mírném pásu severní polokoule. Plody, které dozrávají v srpnu až říjnu, jsou nezaměnitelně nasládlé, přitom ale kyselé až jemně nahořklé. Díky svému složení můžeme brusinky zařadit mezi superpotraviny. Jsou totiž bohaté na vitamíny (A, B, C) i minerály (draslík, vápník, hořčík, fosfor, sodík, železo) a navíc mají antioxidační účinky. Konzumace brusinek má pozitivní vliv na imunitní systém a snižují krevní tlak. Všeobecně známý je fakt, že brusinky pomáhají při zánětu močového měchýře a zároveň ho chrání před samotnou infekcí.

 

Brusinky se konzumují nejčastěji čerstvé. Koupit můžeme sušené, ale také ve formě různých marmelád či omáček. Narazit můžete v obchodě i na brusinkový džus. Pokud si hlídáte zdravou linii, pak dbejte na to, aby byl 100%, tedy bez přidaných sladidel. V kuchyni pak tyto kuličky zpestří zeleninové či ovocné saláty, přidat je můžete do koláčů, dezertů, cereálií, ovesných vloček nebo třeba i do domácích müsli tyčinek. Výborně se kombinují s ořechy, přidat je můžete i do smoothie nápojů nebo je zavařit. Skvělá je brusinková marmeláda, se kterou vyneseme svíčkovou omáčku do gastronomického nebe. Marmeláda z těchto bobulek se skvěle hodí také ke grilovaným sýrům. Vyzkoušejte je třeba také naložit do rumu.

 

Na brusinky by si měli dát pozor pacienti, kteří užívají léky na ředění krve. Jejich konzumace by mohla snížit protisrážlivý účinek léků.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO