S luštěninami naše kuchyně oproti ostatním docela pokulhává. Ne jinak je tomu i u cizrny. A není to škoda? Má nám stejně jako ostatní luštěniny rozhodně co nabídnout. Ještě jste ji neochutnali? Nikdy není pozdě začít. A uvidíte, že vám zachutná.

 

Cizrna beraní nebo chcete-li římský hrách je jedním z nejpoužívanějších druhů cizrny. Má jemnou oříškovo-kaštanovou chuť a kulovitý tvar s charakteristickým zobáčkem. Pochází z doby před cca 7000 lety z oblasti Turecka a Sýrie, odkud se postupně rozšířila do celého světa. Nyní je součástí především Indické kuchyně, hojně se používá také v severní Africe a Mexiku.

 

Cizrna neobsahuje žádný lepek, je tak ideální pro osoby s bezlepkovou dietou. Oblibu získává také u vegetariánů, veganů a příznivců zdravé stravy. Má vysoký obsah vlákniny, obsahuje i bílkoviny, kyselinu listovou, vitamíny skupiny B a velké množství železa. Kombinací těchto látek zvyšuje obranyschopnost organismu, pročišťuje tělo, zlepšuje trávení, pomáhá při žaludečních problémech, funguje jako prevence proti rakovině. Je zkrátka ideální zdravou potravinou, která by měla být součástí našeho jídelníčku. Navíc je levná a za pár korun tak můžete připravit zdravý a chutný pokrm.

 

V obchodě natrefíte na cizrnu suchou nebo sterilizovanou, ta má tu výhodu, že je měkká a můžete ji hned zpracovat.  Na druhou stranu suchou cizrnu musíme nejdříve nechat několik hodin až den namočenou ve vodě, poté ji asi hodinu vaříme do měkka a dál zpracováváme tak, jak se nám hodí. Chcete-li zabránit nadýmání, vařte cizrnu společně s bylinkami jako je bazalka, oregano, majoránka nebo třeba libeček, cizrna pak dostane i jinou bylinkovou voňavou chuť.

 

V kuchyni má pak všestranné použití, můžete ji připravit jako přílohu k masu, jako součást salátů, do pomazánky nebo třeba do polévky. Celosvětově známá cizrnová pomazánka se nazývá hummus. Je to pro jídlo sice netradiční název, ale skrývá se pod ním opravdová pochoutka. Recept je jednoduchý.  Stačí uvařit a rozmixovat cizrnu, přidat sezamovou pastu tahini, česnek, pár kapek citronové šťávy a olivového oleje a dochutit solí případně i nasekanou petrželkou.

 

Chcete ochutnat cizrnu v kombinaci s masem? Pak neváhejte a připravte cizrnu Mediterraneo se steaky z panenské svíčkové. A uvidíte, že cizrně ještě přijdete na chuť.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO