K zimnímu období neodmyslitelně patří zabíjačky a k nim čerstvé a voňavé škvarky. Na těch si můžete pochutnávat jen tak nebo je využít při vaření. Dodají pak jídlu typický šmrnc a chuť. A co teprve čerstvý chléb namazaný tlustou vrstvou škvarkové pomazánky? Už se vám také sbíhají sliny?

Rádi byste si škvarky připravili a nevíte jak na to? Není to žádná věda. Takže se toho určitě nebojte, vlastní budou chutnat lépe než ty kupované. Připravte si ingredience a jdeme na to.

 

Jak na ně

Potřebovat budete 100 ml mléka, 100 ml vody, 2kg vepřového sádla na škvaření, sůl

Sádlo důkladně umyjte a usušte. Poté je nakrájejte na kostky cca 1-3 cm podle toho jak velké je chcete mít. Nakrájené kostky vložte do hrnce. Ten by měl mít silnější dno. Pokrájené sádlo podlijte trochou vody, aby se sádlo lépe rozpouštělo. Za občasného míchání škvarky pomalu zahřívejte a škvařte při teplotě cca 120 °C. Při vyšší teplotě se budou připalovat a získají nepříjemný zápach. Při teplotě nižší než 110 °C budou naopak škvarky chuťově nevýrazné a budou mít kratší trvanlivost.

Jakmile se sádlo rozpustí, přichází čas na přidání mléka. Dávejte pozor – mléko zasyčí a začne prskat vařící tuk. Přidáním mléka se škvarky pěkně opečou a získají krásnou zlatavou barvu. Navíc budou křupavé a chutné.

Když škvarky začnou vystupovat na hladinu a sádlo již nepění, stáhněte kastrol z ohně, přeceďte přes sítko nebo plátýnko a vychladlé sádlo nalijte do čistých a suchých sklenic. Vhodné jsou také porcelánové nebo kameninové nádoby. Sádlo pak uchovávejte v chladu. Škvarky promíchejte se solí. Pokud se chcete zbavit přebytečného tuku, můžete je ještě teplé vymačkat. Uchovávejte v chladu.

 

Co ze škvarků

Domácí škvarky můžete pojídat samostatně s chlebem. Nebo z nich připravíte škvarkové pagáče či různé pomazánky. Naplnit jimi můžete třeba i bramborové knedlíky.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO