Pravá česká zabíjačka měla, a ve spoustě rodin ještě má, svoje kouzlo a specifickou atmosféru. Převážně v zimních měsících se sejde se celá rodina, přátelé, sousedi a po skončení zabíjačky pak pomocníci odchází domů s výslužkou – masem, sádlem a třeba i nějakou tou jitrničkou či jelitem.  Šikovný řezník umí maso dokonale zpracovat a tak nepřijde nic vniveč. Tradiční zabíjačka není totiž jenom o bourání masa, ale také o výrobě zabíjačkových pochoutek. Pojďte se s námi seznámit s těmi nejznámějšími. Připravili jsme pro vás malý zabíjačkový slovníček.

 

Jelito

Jelito je jedním z klasických produktů zabíjačky. Vyrábí se z méně hodnotného pomletého masa (hlava, játra, bůček, kůže, plíce), krve a obsahuje také kroupy nebo drobné kousky pečiva. Součástí je  tučný vývar, který se odebírá ze zabíjačkové polévky. Na dochucení se přidává usmažená cibule, sůl, pepř a další koření dle chuti, především pak majoránka, pepř, kmín a nové koření. Na koření se rozhodně nešetří, krev sílu koření totiž dokáže pohltit.

 

Jitrnice

Jitrnice nemůže chybět na žádné zabíjačce. Vyrábí se stejně jako jelita z méně hodnotného mletého masa, přidává se koření a vývar. Jitrnice můžeme podle složení rozdělit na české a moravské. Ty české se dělají z laloku, podbradku, bůčky, jater, plic nebo sleziny a přidává se houska. Moravské jitrnice se skládají z pomletého masa vepřové hlavy, vařené kůže a syrových jater. Společné pak mají to, že se plní do střívek. Jitrnici můžeme podávat s cibulí a octem, stejně jako třeba tlačenku. Pokud vám při vaření jitrnice popraskají, není nic jednoduššího než dát směs masa upéct. Vznikne tak jitrnicový prejt, kterému to na talíři sluší v kombinaci se zelím a bramborami.

 

Ovar

Ovar je tučnější maso uvařené ve slané vodě. Nejčastěji se jedná o hlavu, jazyk, krkovičku, plecko, lalok nebo koleno. Ovar se podává s chlebem a hořčicí už během zabíjačky, nejlépe přímo na řeznickém stole.

 

Tlačenka

Tlačenka se vyrábí z masa, vepřové hlavy, kolen, jazyka, uvařené kůže, jater, cibule a vývaru. Přidá se koření jako je majoránka, pepř, sůl a česnek. Maso se nakrájí na malé kousky, ochutí, přidá se vývar a plní se do speciálních pytlíků. Pak se pozvolna uvaří.

Prdelačka

Bez polévky prdelačky by zabíjačka nebyla zabíjačkou. Prdelačka je vlastně vývar, ve kterém se vařily jitrnice, jelita nebo i ovar a přidávají se kroupy. Pokud do vývaru přidáte krev, říká se jí černá polévka. Tu bez krve pak nazýváme ovarová.

 

Škvarky

Škvarky se připravují z vepřového sádla, které se nakrájí na kostky. Ty se pak vyškvaří v hrnci. Škvarky je nutné důkladně míchat, aby se nepřipálily, je možné přidat i trochu mléka. Po uškvaření se sádlo slije do misek a škvarky se pak podávají se solí a chlebem. Z mletých škvarků pak můžete připravit škvarkovou pomazánku. Škvarky nameleme, přidáme hořčici, sůl, pepř, najemno nakrájenou kyselou okurku, cibuli a vařené vejce.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO