Používáte v kuchyni kurkumu? Že ani nevíte co to je? A používáte kari? Pořád vám spojení kurkuma a kari nic neříká? Pak právě pro vás je připraven následující článek.

 

Kde se vzala tu se vzala

Kurkuma neboli indický šafrán je koření z usušeného mladého oddenku rostliny zvané kurkumovník dlouhý, který se pěstuje především v Indii a Číně, ale také ostatních zemích  jihovýchodní Asie.  Díky žlutému barvivu kurkumin získalo sytě žluto oranžovou barvu. Používá se v kari koření v kombinaci s pepřem, chilli, kardamomem, koriandrem, skořicí a dalším koření, (dle druhu) převážně pak v pákistánské, indické, perské a thajské kuchyni. Jídlu dodává lehce nahořklou chuť a zářivě šafránovou barvu. Jako barvivo se pak používá k obarvení potravin jako jsou těstoviny, polévky, rýže nebo třeba sýry.

 

Pro své úžasné léčivé účinky se používá již po dlouhá tisíciletí. Kurkuma má totiž skvělé protizánětlivé účinky, působí jako antioxidant, přispívá k posílení imunitního systému. Je prokázán i pozitivní vliv v boji proti rakovině, dále dokáže podpořit mozkovou funkci u starších lidí. Podle ajurvédy je pokládána za hlavní prostředek pomáhající k dobré funkci jater. Pro zvýšení léčivého účinku se často kombinuje se zázvorem.

 

Kam tedy s kurkumou v kuchyni?

Kurkuma, to není jen indická kuchyně a pokrmy s kari. Kurkumu můžete přidat třeba do vývaru nebo s ní ochutit zprudka orestovanou zeleninu. Špetku kurkumy můžete přidat do vody, ve které vaříte těstoviny nebo rýži. Dodá jim krásnou zlatavou barvu a neotřelou chuť. Také brambory můžete při pečení posypat právě kurkumou. Špetku kurkumu přijdete třeba i do smoothie nápojů, převážně pak v těch, do kterých dáváte ananas.

Připravte si třeba skvělou domácí hořčici, které kurkuma dodá pestrou barvu a vynikající chuť.

Kurkuma se také výborně hodí do polévek, doporučujeme třeba batátovou polévku s brokolicí a kurkumou nebo cuketovou polévku s hrachem a kurkumou.

Vyšperkovat kurkumou můžete i různé pomazánky nebo saláty. Pokud chcete z kurkumy dostat co nejvíc, nezapomeňte ji kombinovat s černým pepřem. Ten zvýší vstřebatelnost živin z kurkumy do organismu.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO