Na jaře jsou stromy obsypány velkým množstvím květů a my se radujeme. V létě pak nevíme co s nimi. Řeč je o šťavnatých, lehce nakyslých letních jablkách, která právě v tomto období otvírají jablkovou sezonu.

 

 

 

Letní jablka obsahují velké množství minerálních látek, z těch nejdůležitějších je to vápník, fosfor, železo a hořčík. Za zmínku stojí obsah vitamínu C, E, B, kyseliny listové. Enzymy v nich obsažené působí pozitivně na naše zažívání, vláknina pak podporuje střeva.  Zkrátka ideální letní ovoce.

 

Nestačíte je všechna sníst jen tak utržená čerstvá přímo ze stromu? Přinášíme vám pár jednoduchých receptů a tipů jak tato jablka zpracovat dříve než začnou moučnatět.

 

Co vše můžete připravit z jablek?

Snad nejoblíbenějším receptem s jablky je štrúdl z listového těsta. Jeho příprava je jednoduchá a za pár minut vám kombinace jablek a skořice provoní celý byt.

Pamatujete si, jak vám babička dávala na svačinku mřížkovaný koláč a rádi byste si na něm pochutnali znovu? S naším receptem je to brnkačka. K nedělní kávičce se stejně tak hodí hrnkový koláč.

 

Děti si pak rádi smlsnou na žemlovce, když do ní přidáte ještě tvaroh, budou se za ušima olizovat.

Pro děti můžeme také z letňáků připravit jednoduchý a rychlý jablkový dort. Jablíčka okrájíme, povaříme do změknutí, zalijeme ve vodě rozmíchaným pudinkem. Dochutíme cukrem a skořicí.  Do formy vyskládáme vrstvu piškotů a zalijeme  jablečno- pudinkovou směsí. Vše opakujeme.  Pak už jen budeme doufat, že děti dort v ledničce neobjeví dříve, než ztuhne.

Pořád vám ještě nějaká ta jablíčka zbyla a už nevíte co s nimi? Uvařte si z nich skvělou jablečnou přesnídávku s pudinkem a nebo si udělejte do zásoby jablka s křenem.  Jablka můžete použít také k výrobě moštu, kompotu nebo je usušit.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO