Palačinky – stálice české kuchyně chutnají jak dětem tak mnohým dospělým. Můžeme je plnit dle chuti, připravit na sladkou tak i jejich slanou variantu. Jak ale připravit těsto, aby bylo naprosto dokonalé?  Poradíme vám osvědčené triky.

 

  1. Na ingrediencích záleží

Velmi důležité je pravidlo dobře prosáté mouky. Ať sáhnete po hladké nebo polohrubé, vždy by měla být prosátá přes jemné sítko. Předejdete tak tvoření hrudek. Pokud i přes to má připravené těsto hrudky, proceďte je přes sítko. Do palačinkového těsta netřeba přidávat cukr. Při smažení by zbytečně zkaramelizoval a těsto se poté přilepuje na pánev. Vajíčko pak pomáhá těsto udržet pohromadě. Do těsta rozhodně patří špetka soli.

 

  1. Čas na odpočinek

Ano, i těsto si potřebuje odpočinout. A to minimálně 30 minut. Nádobu s těstem přikryjte utěrkou nebo potravinářskou folií a nechte těsto odpočinout v ledničce. Těstu neublížíte, ani pokud je necháte odpočinout v ledničce přes noc.  Po odpočinutí zkontrolujte hustotu těsta, případně přidejte mouku nebo mléko a hlavně těsto pořádně promíchejte, aby mouka nezůstala na dně.

Tip na skvělé hruškové palačinky s medovým přelivem!

 

  1. Správná pánev

Připravujete palačinky často? Pak je ideální investovat do speciální palačinkové pánve. V takové pánvi se pak palačinky lépe obracejí ale i vyhazují. Ty nejdokonalejší připravíte v nerezové pánvi, na kterou rozlijete palačinkové těsto opravdu do tenka. Na nekvalitní nebo staré pánvi budou palačinky tlustší a houbovitější.

 

  1. Teplota

Při smažení první palačinky, která je většinou ta zkušební, zpravidla zjistíte, zda je pánev správně rozehřátá a zda jste nepoužili moc tuku – ideálně sádla.  Pokud je pánev vyhřátá málo, budou se palačinky trhat, pokud moc, můžete je rychle spálit. Nejlepší jsou pak ty, které mají křupavé krajkové okraje a jsou téměř průsvitné.

 

Ještě nemáte své oblíbené těsto? Můžete zkusit základní těsto na palačinky, do kterého přidávat různé ingredience, jako třeba ovesné vločky, rozmixované měkké ovoce nebo měnit mouku za celozrnnou. Pokud chcete jíst zdravě, vyzkoušejte například proteinové nebo banánové palačinky.

image_print