Dýně se v našich kuchyních zabydlela teprve nedávno. Nejdříve u nás totiž plnila spíš účel dekorativní, a až postupem času získala čestné místo i v našich receptech. Jak s dýní naložit v kuchyni a jaké jsou nejčastější druhy, se dočtete v následujícím článku.

 

Dýně je příbuzná okurek, cuket, ale také melounů. Původem pochází tato popínavá liliánová rostlina ze Střední a Jižní Ameriky, odkud se do Evropy dostala díky španělským dobyvatelům. Dýně má šťavnatou a vláčnou dužinu, která je jak předurčená k nepřebernému množství gastronomických úprav. Dýně má vysoký obsah vody, spoustu vlákniny a pro svou nízkou kalorickou hodnotu (méně než 20kcal na 100g) je ideální pro podzimní diety. Obsahuje velké množství draslíku, vitamínu A, C, E, D a také vápník, hořčík železo a proteiny. Dýně je prostě neskutečně zdravá.

Dýňová polévka

 

Na pultech našich obchodů najdete nejčastěji dýni muškátovou (máslovou) a dýni Hokaido. Obě můžete pěstovat jednoduše i na zahradě a mají univerzální použití. Hodí se totiž na přípravu polévek, sladké i slané vaření, ale také na zavařování. Tyto dýně mají jemně nasládlou, oříškovou chuť.

 

Máslová dýně

Máslovou dýni před úpravou oloupeme, podélně ji rozkrojíme a lžící vydlabeme jaderník i se semínky. Dýně je skvělá do polévek, jako příloha k drůbeži, zvláště pak ke kuřecímu masu. Obzvláštní také těstovinové nebo zeleninové saláty. Můžete ji ale také grilovat či péct. Je vhodná i na kompotování a přípravu sladkých dezertů. Vyrobit z ní můžete také marmeládu.

 

Dýně Hokaido

Před použitím dýně Hokaido do pokrmů, je potřeba odstranit semínka a vlákna. Slupka u tohoto typu dýně nevadí, neboť po povaření krásně změkne. Pokrmy z této dýně jsou jemné, sladké a mají lehce oříškovou chuť. Hokaido dýně se používá do polévek, omáček, marmelád, buchet. Můžete ji také grilovat nebo zapékat.

Dýňová buchta s medem a vlašskými ořechy

Špagetová dýně

Setkat se můžete i s takzvanou špagetovou dýní. Má podlouhlý tvar a po tepelné úpravě se rozdělí vidličkou na vlákna připomínající špagety. Špagetová dýně má nevýraznou chuť i vůni.  Z vláken tedy můžete připravit špagety a chovat se k nim jako k opravdovým špagetám. Přidejte jen rajčatovou omáčku, posypte parmazánem a hotový a zdravý oběd je na světě.

Špagetová dýně s kuřecími nudličkami na rajčátkách

 

Nebojte se zapojit fantazii a zapojte dýně do vašich receptů. Budete jistě mile překvapeni, jak skvěle dýně chutnají. Vyzkoušet můžete třeba zelí z dýně, k tomu bramborový knedlík, pečené vepřové maso. Ke kávě pak připravte dýňovou buchtu s medem a vlašskými ořechy nebo jednoduchou dýňovou bábovku.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO