Milujete tatarák nebo patříte k těm, kteří by syrové maso nedali do pusy? Kdo si vlastně s tatarákem začal a jak ho správně připravit se dočtete v následujících řádcích.

 

O tataráku koluje mezi lidmi historka, podle které si tatarák připravovali kočovní Tataři. Neměli totiž čas na vaření u ohně. A tak si vždycky dali kousek masa pod sedlo. To se během celodenního rajtování na koni krásně naklepalo a díky koňskému potu i prosolilo. Jednoduchá pochoutka, která dodávala sílu, byla na světě a navíc bez práce. Večer už pak Tataři mohli hodovat.

Podle historiků je to ale jinak a tatarský biftek má přece jenom ušlechtilejší původ. Na přelomu 19. a 20 století se v Paříži začalo nabízet syrové hovězí se žloutkem, kapary a cibulí. Tenkrát se této pochoutce říkalo „steak a l’américaine“ čili americký steak. Označení tatarský biftek získal až po té co jeden kuchař vynechal žloutek a hostům k mletému masu podával tatarskou omáčku. Chuť vejce ale nakonec zvítězila a tatarka se pak k masu přestala podávat, dala však bifteku název. Ať je to tak nebo tak, pochoutka ze syrového masa se rychle ujala a my si můžeme gurmánský zážitek dopřát i dnes.

 

Tatarák na talíři

Tatarský biftek nebo chcete-li hovorově tatarák je tedy pokrm ze syrového hovězího masa, který se stává stále více oblíbeným a patří už ke stálicím i v českých restauracích. Jeho příprava je jednoduchá a tak si ho zvládne doma namíchat snad každý. Základem správného tataráku je ovšem opravdu kvalitní a čerstvé maso z hovězí svíčkové (případně stačí i levnější zadní hovězí), které se najemno naškrábe špičkou nože, případně namele. Ochutí se cibulí, hořčicí, solí, pepřem a worcestrovou omáčkou, případně dalšími ingrediencemi dle chuti strávníka (kečup, mletá paprika, česnek). To vše završí syrový žloutek. Tatarský biftek se pak podává na čerstvé, dozlatova opečené topince potřené česnekem.  V restauracích by měl mít host možnost namíchat si tatarák sám. Tatarák by měl být tedy servírován tak, že se dá maso na prostředek talíře či dřevěné prkénko a kolem něj jsou malé mističky se surovinami na dochucení. Každý už si pak maso dochutí podle svých chutí.

 

Zkuste tatarák podle našeho ověřeného receptu.

 

Že vám hovězí maso nechutná? Zkuste tedy tatarák z lososa nebo třeba z cukety.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO