Urodilo se vám velké množství hrušek? Poradíme vám jak toto šťavnaté a sladké ovoce zužitkovat a jaké dobroty z hrušek připravit.

 

 

Až z 80% jsou hrušky tvořeny z vody. Obsahují vitamín A, vitamíny skupiny B, sorbit, pektin, třísloviny, škrob, kyselinu listovou a v hojné míře draslík. Jsou sladší jak jablka, ale obsahují méně ovocných cukrů. Chcete-li si všechny ty drahocenné látky uchovat, je ideální konzumovat hrušky syrové a neloupané. Právě ve slupce a vrstvě pod ní se tyto látky vyskytují. Konzumace hrušek je zdraví prospěšná. Pomáhají odvodňovat, nevyvolávají alergii, pomáhají při zácpě, podporují trávení, pomáhají nastartovat metabolismus, čistí moč, urychlují hojení ran.

 

Pokud vám hrušky nerostou na zahradě a musíte je kupovat, dbejte při nákupu na jejich kvalitu. Hrušky v obchodě zlehka pomačkáme, zůstane-li otisk, tak je neberte, jsou přezrálé. Hodí se ale třeba na výrobu přesnídávky nebo marmelády. Vybírejte ty s napnutou slupkou, bez známek poškození a hniloby. Hrušky mají kratší dobu skladovatelnosti než jablka. Proto je neváhejte zavčas spotřebovat.

 

Hruškám to sluší jak ve studené tak teplé kuchyni. Kamarádí se s vínem, medem ale i kvalitními sýry. Z hrušek můžete připravit různé koláče, buchty, štrůdl, přidat je do ovocných salátů, smothie nápojů, koktejlů. Děti pak ocení hruškovou přesnídávku, ze zralých hrušek můžete připravit božskou hruškovou marmeládu. Do zásoby si uvařte hruškový kompot nebo hrušky usušte. V zimě vás pak rozehřeje pečený čaj a zaručeně i hruškovice.

 

Přinášíme vám jednoduché recepty z hrušek, které rozhodně stojí za vyzkoušení.

Rozmazlete své chuťové pohárky a jako sladkou tečku ke slavnostnímu obědu či večeři připravte hrušky v těstíčku Ale pozor! Tento recept je opravdu návykový. Klasiku k obědu pak představují plněné tvarohové knedlíky. Ke kafíčku můžete vyzkoušet rychlý štrúdl z listového těsta.

Hruštičky jsou skvělé nejen na sladké pokrmy, ale rozumí si také s masem. Nebojte se experimentovat a jistě vás tato nevšední kombinace překvapí.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO