Snažíte se stravovat zdravě?  Nestačí jen vyřadit všechny ty nezdravé potraviny, ale je třeba tělu dodat energii, antioxidanty a pořádnou dávku vitamínů a minerálů. Zajistíte si tak dobré trávení, nízkou hladinu cholesterolu a snížíte riziko srdečních a jiných onemocnění. A hlavně se budete i dobře cítit.

Máme pro vás 10 tipů na „superpotraviny“, které by se ve vašem jídelníčku měli zabydlet. Tyto potraviny vám z dlouhodobého hlediska rozhodně prospějí, navíc jsou tyto superpotraviny běžně dostupné a nezatíží ani vaši peněženku.

 

  1. červená řepa

Jedná se o lehce dostupnou a zdravou superpotravinu. Obsahuje velké množství vitamínů B a C, karoten a řadu minerálů. Pravidelné pití šťávy z řepy snižuje cholesterol a krevní tlak, pozitivně působí na srdce a játra a má protirakovinné účinky. Přispívá také při léčbě chudokrevnosti.

 

  1. rajčata

Rajčata posilují obranyschopnost, pomáhají předcházet vzniku krevních sraženin a dalších onemocnění včetně nádorů. Pomáhají při zánětech močových cest, čistí ledviny. Máte-li rajčata na zahrádce, věřte, že máte doslova poklad. Domácí rajčata se totiž nedají s těmi kupovanými ani srovnat.

 

  1. avokádo

Avokádo je doslova nabité živinami, které snižují riziko onemocnění cév a srdce. Vyzkoušejte tedy toto exotické ovoce. Pro svou jemnou ořechovitou chuť si ho jistě oblíbíte a zkombinujete ho třeba do salátů či pomazánek.

  1. losos

Jedna porce lososa týdně vám zaručí dávku tolik potřebných zdravých tuků omega-3 a omega 6, které pak chrání vaše srdce. Dopřejte si tedy tuto rybu alespoň jednou týdně a rozhodně si pochutnáte.

Už jste vyzkoušeli náš recept na lososa s červenou čočkou?

 

  1. vlašské ořechy

Tyto ořechy jsou zásobárnou vlákniny, která podporuje trávení. Navíc obsahují důležité a tělu prospěšné esenciální mastné kyseliny.

 

  1. ovesné vločky

Stejně jako ořechy dodávají tělu velké množství vlákniny, snižují také riziko srdečních nemocí. Ideální jsou jako zdravá snídaně v kombinaci třeba s oříšky, ovocem a mlékem. Dodáte tak tělu hned ráno, tolik potřebnou energii.

Vyzkoušet můžete i náš recept na výborný banánový mugcake.

 

  1. borůvky

Potřebujete-li zvýšit množství antioxidantů ve vašem těle, pak vsaďte na borůvky. Malé modré kuličky totiž dokážou bojovat proti volným radikálům a zpomalují proces stárnutí buněk.

 

  1. fazole

Jsou považovány za jeden z nejlepších zdrojů bílkovin. Bohaté jsou ovšem i na vlákninu. Fazole, stejně jako další luštěniny, by na vašem stole neměly rozhodně chybět.

 

  1. čínské zelí

Je bohatým zdrojem vápníku, vlákniny, vitamínů B, A a C. Navíc má samo o sobě výbornou chuť, takže nejsou třeba dochucovadla a oleje. Vyzkoušejte kombinaci zelí s jinou zeleninou a připravte si chutnou vitamínovou bombu ve formě zeleninového salátu.

 

  1. dýňová semínka

Víte, že hrst dýňových semínek pokryje až polovinu denní dávky hořčíku a železa? Tato semínka umí snižovat cholesterol, pomáhají ke klidnému spánku a obsahují i vitamíny skupiny B, vitamín E, zinek, vápník. Navíc jsou i velmi chutná.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO