Brambory patří mezi základní potraviny české kuchyně. Bez nich to zkrátka nejde. Bramborová kaše, bramborové knedlíky, bramborová polévka, pečené, zapečené,  bramboráky, hranolky, zkrátka brambory na tisíc způsobů.  Představíme vám brambory, tak jak je třeba neznáte a přidáme pár tipů na jednoduché recepty.

 

Kde se vzaly?

Lilek brambor nebo chcete-li brambory, pochází z jižní Ameriky, kde je již před více než 2000 let jedli a pěstovali obyvatelé dnešního Peru. Postupně se pak v 16. století dostaly až do Evropy, kde byly zpočátku přijímány s odporem a obavami. Byly totiž považovány za pohanskou a nekřesťanskou plodinu.  Nejstarší zmínka o bramborách v Čechách pochází z roku 1623, kdy se podávaly na stole šlechtice Viléma Slavaty. Pro lidskou výživu mají nesmírný význam, jsou nenáročné na pěstování a jejich rozšíření chránilo Evropu před hladomorem.

Možná si řeknete, obyčejná brambora, ale chyba lávky. Vypadá sice nevzhledně a obyčejně, ale skrývá v sobě spoustu důležitých látek. Obsahuje třeba 5x více vlákniny než banán. Dále vysoké množství vitamínu C a také selen, kterého je v bramborách více než v ořechách. Obsahují i další minerály a antioxidanty.

 

Jak dostat z brambor co nejvíce? Velké množství výše zmíněných prospěšných látek se ukrývá přímo pod slupkou, je tedy nejlepší brambory neloupat, ale důkladně omýt a uvařit vcelku i se slupkou. Méně kvalitní brambory škrábeme pomocí škrabky, díky které se odstraní jen tenká vrstva slupky. Také při vaření používáme co nejméně vody, čím méně vody totiž použijeme, tím více výživných látek zachováme. Vyhněte se brambor, které jsou naklíčené nebo nazelenalé.

Nejzdravější jsou vařené nebo pečené. Pověst jim zhoršuje smažení. To jim přidává několikanásobně vyšší energetickou hodnotu. Je tedy jasné, že smažené bramborové hranolky nebo třeba bramboráky nemají se zdravou stravou nic společného.

 

 

Varné typy

Při nákupu jsou brambory označeny varným typem. Díky tomu poznáme, na co se hodí.

 

Varný typ A – hladká slupka, lojovitá dužina žluté či žlutobílé slupky. Ideální pro vaření ve slupce, na salát či loupačku.

Varný typ B – mají univerzální použití, vhodné do salátů, polévek nebo jako příloha.

Varný typ C – drsnější slupka, bílá dužina, ideální na bramborová těsta, placky a kaše.

Podle období sklizně pak rozlišujeme brambory rané (sklizené do 30. června) a pozdní (sklizené po 30. červnu)

 

A jaké dobrůtky z brambor doporučujeme?

Jako hlavní chod nebo večeři doporučujeme zapečené plněné brambory.

Další delikatesou mohou být bramborové muffiny s křepelčím vajíčkem

Je libo něco sladkého? Bramborové mašličky se švestkovým rozvarem budou tou správnou volbou.

Chcete připravit něco originálního? Pak vsaďte na bramborové rolády se zelím. S naším receptem to bude hračka.

A co takhle domácí gyros se zapečenými brambory? Všichni se po něm budou olizovat až za ušima!

Nesmíme také zapomenout na nějakou polévku, vyzkoušejte třeba naši tradiční česnečku jako od babičky.

 

A jak brambory skladovat? Máme pro Vás několik osvědčených rad, aby vydržely ve sklepě co nejdéle .

RECEPTY PRO KAŽDÉHO