K české kuchyni patří kroupy od pradávna. Byly totiž nejjednodušším mlynářským produktem, daly se dobře skladovat, nekazily se a po uvaření hodně nabyly. Byly výživné, dokázaly dostatečně zasytit a v zimě navíc i zahřát.

Díky jejích vlastnostem se hodně vařily tam, kde bylo potřeba nakrmit více hladových krků naráz – v sirotčincích, armádách a lazaretech. Dodnes se používají ve zdravé kuchyni. Nebojte se je vyzkoušet, nejsou vůbec obyčejné, jak se může na první pohled zdát. Určitě Vás mile překvapí.

 

Z čeho jsou?

Kroupy vznikají broušením obalové vrstvy obilného zrna. Vyrábí se z pšenice, ječmenu, ovsa nebo pohanky. Obsahují vysoký podíl vlákniny a mnoho vitaminů a minerálů. Jsou složené hlavně ze sacharidů, ale je v nich i nezanedbatelný obsah bílkovin. Jsou chutné, zdravé, lehce stravitelné a navíc i levné. Lze je připravit na různé způsoby a to i díky tomu, že jsou chuťově neutrální. Zkrátka ideální potravina i do moderní kuchyně s mnoha benefity pro naše zdraví. Kroupy totiž působí proti srdečně-cévním chorobám, žaludečním a střevním potížím. Snižují hladinu cholesterolu a lipidů v krvi a navíc jsou i velmi účinné proti zácpě. Obsahují vitamíny skupiny B, vitamín E, železo, kyselinu listovou a další minerální látky.

 

Kam se hodí?

Bez krup se neobejde žádná zabíjačka, používají se jako zavářka do polévek, vmíchat je můžete do kaší či studených salátů, ale poslouží i jako samostatná příloha. Samozřejmě nesmíme opomenout ani vánočního houbového kubu, tam se bez krup neobjedeme.

Pokud se chystáme na vaření, je lepší začít už o den dříve a to namočením krup do vody. Zkrátíme tím dobu vaření a kroupy budou i lépe stravitelné. Kroupy vaříme v minimálně trojnásobném objemu vody. Nejdříve necháme hrnec bez pokličky – kroupy totiž pění. Po uvedení do varu teplotu snížíme. Pokud jsme předem kroupy namočili, stačí je povařit asi půl hodinky. Nenamočeným dopřejte víc jak hodinu. Vodu případně doléváme, aby kroupy neustále ve vodě plavaly. Občas promícháme.

Nebojte se, že kroupy nabudou a nevyužijete je všechny. Z jednoho kilogramu suchých získáte totiž až 3 kg krup vařených. Ty nespotřebované můžete po zchladnutí dát zamrazit a použít někdy příště.

 

RECEPTY PRO KAŽDÉHO