Někdo má rád vánočku s a někdo bez. To samé platí třeba o štrúdlu, tvarohových buchtách nebo žemlovce. Víte, o čem je řeč? No přeci o rozinkách.

Sladké, ale zdravé

Vcelku nevzhledné usušené plody vinné révy, jimž se zlidověle říká rozinky, nám mají co nabídnout. Obsahují vitamíny A, B1, B2, C, železo draslík, vápník a vlákninu. Navíc nejsou tučné a tělo si s nimi hravě poradí. Pokud na nich „ujíždíte“ můžete být v klidu a pochutnávat si na nich můžete opravdu bez výčitek. Energie, kterou z nich tělo získá, se totiž uvolňuje postupně, takže pokud vás honí mlsná, je lepší sníst hrst rozinek než tabulku čokolády.

Rozinky obsahují malé množství bílkovin a tuků, za to až 70% jednoduchých snadno vstřebatelných cukrů, především pak glukózy a fruktózy.  Přítomná vláknina pak zpomaluje uvolňování jednoduchých cukrů do krve. Pro sportovce je to pak ideální pochutina před sportovním výkonem.

Na pultech obchodů se můžete nejčastěji setkat s rozinkami z Řecka. Vybrat si můžete mezi takovými, které byly sířené oxidem siřičitým nebo s rozinkami nesířenými. Nedejte se odradit vzhledem, sířené rozinky jsou sice vzhledově hezčí, ale hrozí potencionální alergie na oxid siřičitý. Pokud koupíte sířené, propláchněte je alespoň vodou. Ideální je vsadit na biokvalitu. Rozdíl v ceně není už tak velký.

 

Rozinky v kuchyni

Rozinky konzumujme syrové nebo je využijeme při pečení či vaření. Používají se nejčastěji do různých buchet, koláčů, mazanců, ale jsou také součástí cereálních tyčinek či müsli.  Pro zvýšení chuti je můžete před pečením namočit do rumu. Rozinky využijete nejenom při pečení. Najít je můžete třeba i v nádivkách k drůbeži. Indové třeba připravují rozinky v kombinaci s rýží a kari kořením.

 

Jak jste na tom vy? Dokážete si žemlovku nebo vánočku představit bez rozinek?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO