Chia semínka patří mezi naše superpotraviny a jsou žhavým tématem všech výživových poradců. Obsahují nejen velké množství vitamínů, vápníku, minerálů a antioxidantů, ale hlavně omega-3 nenasycených mastných kyselin. Jelikož se chia semínka v poslední době staly módním trendem, jejich zdravotní účinky by mohly působit tak, že chia semínka vyléčí spoustu nemocí a zaženou mnoho strastí a slastí. Rozumně tedy berme semínka jako příjemné zpestření našeho jídelníčku, jelikož se z nich dá připravit spousta fajn receptů a jejich cena není již tak vysoká.

 

Cenná semínka

Šalvěj hispánská a její semínka sloužily v 16. století jako platidlo a původně pochází ze Střední Ameriky. Staří Aztékové si byli vědomi energetických hodnot těchto superpotravin, zatímco teď je spíš využíváme k vyvážené stravě a zdravějšímu životnímu stylu. Šalvěj hispánská se používá také jako dekorativní rostlina, která se sází do květináčů ve tvaru zvířat a tvoří tzv. chia pets.

Díky své schopnosti absorbovat vodu, vznikne z chia semínek hustý gel, který v našem žaludku postupně uvolňuje energii, což je pro nás žádoucí hlavně ráno a dopoledne. Gelová hmota zpomalí trávení, přeměnu sacharidů na jednoduché cukry a méně toho sníme. Jsou navíc skvělý zdroj vody, což ocení zase sportovci a lidé s fyzickou zátěží.

Co s nimy?

No a jejich využití? Prakticky do všeho. Na zahušťování polévek, omáček a gulášů, do pudinků, kaší, jogurtů, tvarohů nebo mléka, na posypání salátů či vajíček, nebo třeba do smoothie. Receptů je opravdu mnoho, takže nám klidně můžete poslat ten Váš!

 

Zde jsou naše recepty s chia semínky:

Lahodné smoothie s chia semínky

Salát z avokádem a pošírovsným vejcem, sypaný chia semínky

Placičky ze špagetové dýně se smetanovým dipem

 

 

Chia semínka ve výsledcích dTestů:

Alnatura Chia Samen – 81 % – 79,90 Kč

Billa Chia semínka – 81 % – 69,90 Kč

dmBio Chiasamen – 81 % – 89,90 Kč

Country Life Chia semínka – 80 % – 119 Kč

Es bio Chia semínka – 80 % – 69,90 Kč

 

Na konci našeho žebříčku je:

Iswari Chia semínka – 64 % – 125 Kč

 

 

Názor odborníka:

Chia semínka nemají označení „superpotravina“ jen tak náhodou.  Jejich blahodárné účinky pro lidský organismus jsou prověřené. Ale nic se nesmí přehánět. I tady platí „všeho s mírou“. Doporučuje se sníst maximálně dvě čajové lžičky denně. Pozor by si měli dát lidé s nízkým krevním tlakem a také ti, kteří užívají léky na ředění krve. Pokud však nejste v této kategorii, neměli by chia semínka ve vašem jídelníčku chybět. Mě osobně se nejvíce líbí varianta v dezertech, protože je to skvělá alternativa, jak si dát po jídle něco sladkého a nemít potom černé svědomí.

Vilas Brunclík – Fresherie Bistro

RECEPTY PRO KAŽDÉHO