Víte, že kokosový ořech je největším semenem na světě? Nahlédněte s námi kokosu pod skořápku a dozvíte se i, které dobroty z kokosu si můžete snadno doma připravit.

 

Kokosový ořech

Kokosový ořech je skořápkové ovoce, které roste na kokosových palmách, převážně v tropech. Ořech je dutý, má tvrdou skořápku na povrchu, bílou dužinu a uvnitř kokosovou vodu, která je na kokosu tím nejzdravějším. Obsahuje totiž přírodní proteiny, až 10% vlákniny a velké množství vápníku. Z minerálů pak křemík, fosfor a hořčík a z vitamínů vitamíny skupiny B a C. Kokos je výborný zdroj energie. V potravinářském průmyslu se používá jako pochutina, ale také na výrobu kokosového oleje.

 

V české kuchyni se nejvíce používá strouhaný kokos. Velkým hitem je ale i celiaky oblíbená kokosová mouka, kokosové mléko a dále kokosový olej.

 

Nejčastěji využíváme sušenou dužinou kokosu ve formě strouhaného kokosu nebo kokosové mouky. Používá se do koláčů, zákusků, dezertů, dortů nebo třeba sušenek.  Spotřeba strouhaného kokosu rapidně vzroste před vánoci. To totiž domovy provoní vánoční cukroví a spousta receptů kokos osahuje a to od laskonek, přes různé kuličky až třeba po rolády.

Strouhaný kokos je ideální k dekoračním účelům, ozdobí nejen dezerty a buchty, ale také třeba ovocné saláty. Výborně si rozumí s banánem. S chutí ho můžete přidat do jogurtů, sladkých kaší, tvarohu, koktejlů i sladkých omáček.  Stačí jedna polévková lžíce denně a kokos vám urychlí metabolismus, normalizuje hladinu cukru v krvi a sníží cholesterol.

 

Není mléko jako mléko

Kokosové mléko se vyrábí z dužiny zralých kokosů. Mixuje se s teplou vodou, dokud nemá konzistenci jemného mléka.  Po přefiltrování vznikne tučné kokosové mléko. V kuchyni pak nahradí kravské mléko, ale i smetanu. Oblíbí si ho jistě ti, co mají alergii na kravské mléko. Kokosové mléko je součástí tradiční asijské kuchyně.

 

Kokosový olej se dostává do popředí až v poslední době. Získává se lisováním dužiny plodů kokosové palmy za studena. Je oblíbený pro svou silnou kokosovou vůni, zlepšuje hladinu cholesterolu, působí jako přírodní antibiotikum a je zdravější alternativou jiných olejů. Na pečení je kokosový olej opravu hvězda, ale má i další využití jak v kuchyni, tak i v kosmetice nebo jako lék. Při pokojové teplotě je tuhý, potřebujeme-li olej tekutý, olej pak jednoduše zahřejeme. Při vaření se nepřipaluje.

 

A jaké kokosové dobroty vám doporučíme?

K nedělní kávě rozhodně stojí za zkoušku eskymo řezy, jednoduchá a rychlá je i šalamounova buchta, ke snídani banánovo kokosový mugcake. Jako cukroví, nejen na vánoce, pak doporučujeme kokosová cigárka, kokosky nebo rafaelo. Chcete vyzkoušet, jak chutná v koláči kokosová mouka? Pak vsaďte na zdravý rybízový koláč s kokosovou moukou.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO