Pepř, ten v žádné kuchyni určitě nechybí. Sůl a pepř tvoří dvojici stejně známou jako Pat a Mat nebo Tom a Jerry. My se proto zaměříme na tyto barevné nebo černé kuličky, které dodávají chuť našim jídlům každý den. Černé, zelené a bílé bobule jsou jen různé fáze zralosti jedné rostliny – pepřovníku černého. Je to stálezelená rostlina, která velmi připomíná chmel. Měří až patnáct metrů a dožívá se až šedesáti let. Původně pochází z Indie, ale dnes je rozšířená po celém světě.

Pepř v dnešní době tvoří 30 % obchodu s kořením. To vypovídá o jeho nepostradatelnosti ve všech světových kuchyních. Nejen sůl je nad zlato.

 

Jaké máme druhy pepřů?

Pepř černý (fermentované nedozrálé zelené bobule).

Pepř bílý (oddělení červené slupky zcela zralých bobulí).

Pepř zelený (rychle usušené nedozrálé bobule).

Pepř červený (namáčí se do vody, kde se z něj uvolní slupka a vzniká pepř bílý)

Růžový pepř sice vypadá jako sourozenec předchozích, ale jedná se o sušené plody pirulu, tedy pepřovce obecného. Najdete ho též pod názvem čínský nebo peruánský pepř.

 

Pepř odstraňuje nadýmání, urychluje metabolismus, zlepšuje trávení atd. Zajímavé ale je, že je považován za afrodiziakum. Podle jednoho zdroje to potvrzuje rčení „Pepříš jako Kančev“ – tento vysoce postavený muž byl proslulý spotřebou pepře a počtem milenek. Za afrodiziakální nápoj se díky obsahu pepře považuje i např. koktejl, zvaný „Bloody Mary“, který je z řapíkatého celeru, rajčatového džusu, citrónové šťávy a vodky.

 

Pepř patří do každého slaného jídla, zde ale uvádíme pár našich receptů:

1. Vynikající avokádová pomazánka

2. Tradiční křenová omáčka s hovězím masem a karlovarskými koulemi

3.  Bramborové muffiny s křepelčím vajíčkem

4. Cuketová polévka s parmazánem

5. Luxusní tatarák z hovězí svíčkové

 

 

 

Výsledky dTestů:

Tesco Pepř černý celý – 77 % – 14,90 Kč

Penny Pepř černý celý – 72 % – 7,90 Kč

Interjarek Peprz czarny – 53 % – 12,90 Kč

Opal Pepř černý – 51 % – 34,90 Kč

1. C. Horn Pepř černý celý – 49 % – 14, 90 Kč

 

Nejhůře dopadl:

Globus/korrekt Pepř černý mletý – 14 % – 10,90 Kč

 

 

Názor odborníka:

Pepř jako takový je naprosto nepostradatelnou pomůckou každého kuchaře. V kuchyni se bez něho neobejde začátečník ani profesionál. Jídlu dodává říz, a navíc i prospívá lepšímu trávení. Podle mého názoru je lepší použít pepř celý. Ať už jde o jakýkoliv druh, je dobré mít doma či v restauraci ruční mlýnek. Drcený pepř může obsahovat zbytečné a nežádoucí příměsi, a navíc jde i o estetickou stránku. Pokud nad finálním pokrmem (který je k tomu vhodný) zatočíte mlýnkem plným pepře, máte aromatický i vizuální zážitek zaručený.

Vilas Brunclík – Fresherie Bistro

image_print