Honí vás mlsná nebo nevíte, který dezert připravit na oslavu či třeba jen tak ke kávě? Dáváte přednost něčemu lehkému a zároveň jednoduchému na přípravu. Co takhle pochoutky, v nichž prim hraje tvaroh? A proč zrovna tvaroh?

 

Tvaroh je nezralý sýr z odstředěného mléka. Ano čtete správně, tvaroh je opravdu sýr. Sraženina vzniká z kravského, případně i kozího mléka, a to dvěma způsoby. Pomocí působení kyseliny mléčné vzniká tvrdý tvaroh. Pokud se ke srážení použije syřidlo, vznikne tvaroh měkký.  Podle tučnosti mléka pak tvarohy dělíme na odtučněné, nízkotučné, polotučné a tučné.

Tvaroh sice nevypadá vzhledově nijak vábně, ale má nám rozhodně co nabídnout. Můžeme z něj připravit zdravá, sytá a velmi výživná jídla. Navíc je lehce stravitelný, obsahuje velké množství bílkovin, minerálů a vitamínů.  Má nízkou energetickou hodnotu, za to ale vysokou hodnotu nutriční.

Tvaroh má v kuchyni všestranné použití. Hodí se jak do studené, tak teplé kuchyně. Připravit si z něj můžeme chutné pomazánky, dezerty nebo náplně do buchet.

 

Jaké dezerty a pochoutky z tvarohu doporučujeme?

Den je potřeba začít pořádnou snídaní. Nebojte se připravit ricottové lívance s tvarohovým přelivem. Zdravá snídaně plná bílkovin bude na talíři za pár minut. Takové zapečené palačinky s tvarohem také nejsou k zahození.

Komu by nechutnaly tvarohové knedlíky. Příprava je jednoduchá a rychlá, navíc ovoce můžete obměňovat podle sezony. Dáte si je s meruňkami, jahodami, švestkami nebo třeba s hruškou? Nahoru ještě hromadu strouhaného tvrdého tvarohu a sladký oběd či večeře se může podávat.

Ohlásila se vám nečekaná návštěva a nemáte čas na velké pečení? Vsaďte na tvarohové řezy z listového těsta nebo bebe střechu. Příprava vám nezabere moc času a řezy chutnají skvěle. Vylepšit je můžete ovocem dle vlastní chuti.

Rádi byste pro svou rodinu připravili tvarohový dort a vaše recepty na něj už se vám zdají okoukané? Zkuste to tentokrát trošku jinak. Vyzkoušejte neskutečně žravý tvarohový dort se sušenkami a polevou z ledových čokoládek. Tvaroh je zde v kombinaci se smetanou a ovocem. Netradiční poleva dodá dortu grády. Příprava je jednoduchá, ale je potřeba dort nechat přes noc odležet. Vydržíte ho nesníst dříve, než ztuhne?

Hledáte něco k odpolední kávičce? Upečte výbornou strouhanou tvarohovou buchtou. Ale pozor, na této buchtě si vytvoříte závislost.

Pro slavnostní chvíle se hodí tvarohový cheescake z domácí lučiny. Příprava vám nějaký ten čas sice zabere, ale pak ta chuť…

A co takhle vsadit na českou klasiku a připravit tradiční koláče nebo Honzovi buchty?

 

Tvarohu to zkrátka ve sladkých jídlech sluší. Tak který z receptů vyzkoušíte?

RECEPTY PRO KAŽDÉHO