Mrkev je u nás oblíbená pro svou příjemně sladkou chuť. Už jako děti jsme slýchávali, že pokud budeme jíst hodně mrkvičky, budeme mít zdravé oči. Jestli je tomu opravdu tak a jak s mrkví správně naložit v kuchyni se dozvíte v tomto článku.

 

Mrkev je kořenová zelenina, která pochází z jižní Asie. Asi v 10. století se pak rozšířila do oblasti východního Středomoří a odtud pak dále ve 12. století do Číny a Evropy. Původně byla černá, postupně šlechtěním v 17. století získala krásně oranžovou barvu. Existují ale také odrůdy mrkve fialové, bílé, žluté či červené.

 

Mrkev obsahuje velké množství beta-karotenu – tedy provitamínu A. Ten přispívá ke zdravému zraku a působí jako antioxidant.  Pokud ji ale budete konzumovat nevhodným způsobem, získá vaše tělo jenom minimum toho, co nabízí. Konzumací syrové mrkve získáte totiž jenom asi 5% množství beta-karotenu. Stačí ale mrkev nastrouhat a procenta se ihned zvednou až na 30%. U většiny druhů zeleniny je nejlepší konzumace v syrovém stavu. U mrkve je to ale naopak. Chcete z mrkve dostat co nejvíc? Pak mrkev povařte a podávejte ji s malým množstvím kvalitního tuku. Vitamín A je totiž rozpustný v tucích a tělo pak vstřebá 50 – 90 % vitamínů. Kromě zmiňovaného vitamínu A obsahuje mrkev také vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín E, draslík, hořčík, fosfor a vlákninu. Ideální, levná a snadno pěstovaná zelenina.

 

Mrkev v kuchyni

V kuchyni je mrkev základní surovinou pro přípravu nejrůznějších jídel. Nejčastější a nejoblíbenějším způsobem přípravy je jednoznačně dušení. Mrkev se pak podává v kombinaci s masem a vařenými bramborami nebo jako příloha.  Své čestné místo si najde ale i v polévkách, v základu omáček, v hlavních jídlech, salátech ale dokonce i v dezertech a nápojích.

 

Před přípravou je důležité ji okrájet, protože slupka může být často i mírně nahořklá. Dbejte i na správné skladování. Z mrkve odstraňte zelenou nať. Ta totiž z mrkve čerpá živiny a zkracuje její životnost. Nemáte-li možnost si vypěstovat mrkev svou, vybírejte v obchodě očima. Neberte scvrklou, popraskanou ani napadenou škůdci. Na pohmat by pak měla být pevně tvrdá. V ledničce ji pak skladujte v přihrádce na zeleninu.

 

Chcete si připravit mrkvové menu na celý den? Není problém. Na snídani upečte mrkvance, na oběd mrkvovou polévku a jako hlavní chod pak dušenou mrkvičku s masem a vařenými bramborami. Večer už si pak odlehčete a vyzkoušejte po celém světě známý coleslaw. Sladkou tečkou za náročným dnem pak může být mrkvový dort s ananasem nebo mrkvové mini bábovičky ala carrot cake. Po dobrém jídle je na řadě dobré pití plné vitamínů. Vyzkoušejte mrkvové smoothie.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO