Už i do naší země pronikl nenápadně americký svátek Halloween, který připadá na 31. října. Slaví se tedy den před svátkem Všech svatých. Děti se převlékají do strašidelných kostýmů a převážně pak v anglicky mluvících zemích koledují o sladkosti. Symbolem tohoto svátku se stala dýně, a právě dýňové menu si na tento den můžeme připravit. Vždyť přenést trochu té dýňové romantiky do naší kuchyně není na škodu.

 

Kde se dýně vzala?

Dýně je příbuzná okurek, cuket, ale také melounů. Původem pochází tato popínavá liliánová rostlina ze Střední a Jižní Ameriky, odkud se do Evropy dostala díky španělským dobyvatelům. Dýně má šťavnatou a vláčnou dužinu, která je jak předurčená k nepřebernému množství gastronomických úprav. Dýně má vysoký obsah vody, spoustu vlákniny a pro svou nízkou kalorickou hodnotu (méně než 20kcal na 100g) je ideální pro podzimní diety. Obsahuje velké množství draslíku, vitamínu A, C, E, D a také vápník, hořčík železo a proteiny. Dýně je prostě neskutečně zdravá.

Na pultech našich obchodů najdete nejčastěji dýni muškátovou (máslovou) a dýni Hokaido. Obě můžete pěstovat jednoduše i na zahradě a mají univerzální použití. Hodí se totiž na přípravu polévek, sladké i slané vaření, ale také na zavařování. Tyto dýně mají jemně nasládlou, oříškovou chuť. Setkat se můžeme i se špagetovou dýní.

 

Jaké bude dýňové menu?

Vydlabejte dýni, ze slupky vyřežte strašáka a pusťte se s námi do halloweenského vaření.

 

Jako polévku k hlavnímu chodu připravte skvělou a rychlou dýňovou polévku, která už ani v naší české kuchyni není nic neobvyklého.

Jako hlavní chod na helloween pak oslňte netradiční dýňovou omáčkou s hovězím masem a karlovarským knedlíkem.

Tato luxusní záležitost potěší vaše chuťové buňky, omáčka totiž chutí připomíná klasickou českou svíčkovou.

 

Pokud knedlíkům a omáčkám zrovna neholdujete a chcete spíše zdravější variantu hlavního jídla, pak vyzkoušejte jak skvěle chutná špagetová dýně s kuřecími nudličkami na rajčatech.

 Je libo něco sladkého z dýně?  Upečte dýňovou buchtu s medem a vlašskými ořechy nebo jednoduchou dýňovou bábovku.

 Ještě pořád nemáte dýně dost? V tom případě můžete halloweenské menu doplnit o placičky ze špagetové dýně se smetanovým dipem.

 

Přejeme vám dobrou chuť. Strašidelná party může začít.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO