Žampiony nadívané, máslo, žloutky a pak sůl….se zpívá v českém filmu Ať žijí duchové, ve kterém chtěly děti pěstovat na starém hradě žampiony. Není divu, tyto houby patří v naší kuchyni k těm nejpoužívanějším.

Žampion je šampion!

Žampiony mají podle odrůdy hladké bílé nebo hnědé klobouky a rostou ve vysokých travách. Přednost dáváme ale raději těm z obchodu, které se pěstují ve sklenících na houbových farmách. Pak máme jistotu, že si žampion nespleteme s nějakým jedovatým druhem. Houby při nákupu nesmí být oslizlé a lepkavé. Neberte ani takové, které už jsou načernalé nebo nesou známky hniloby.  Doma je pak skladujeme v chladničce při teplotě do 6 oC maximálně 5 dní. Pozor nesmí zvlhnout, jinak se rychle kazí, nedávejte je tedy do igelitového sáčku. Do zásoby je můžeme usušit a to buď na plátky, nebo je usušené rozemeleme na prášek, který pak používáme jako koření.

Žampiony obsahují bílkoviny a nemají téměř žádné kalorie, jsou tedy ideální pro ty, kteří si hlídají váhu, ale i pro vegetariány.  Ukrývají v sobě i velké množství vitamínu B1 a B2, draslíku, fosforu, železa a kyseliny listové.

 

Žampion v kuchyni

V kuchyni se kromě žampionu hnědého, který je dražší, nejčastěji používá žampion bílý. Po nakrájení ale hned hnědne a vypadá nevábně. Proto ho pokapejte citronovou šťávou, jen tak si pak uchová původní barvu.

Žampiony se používají do polévek, omáček, k masu, do omelet, rizota.  Můžete je restovat, smažit, dusit. Oblíbenou pochoutkou jsou i plněné zapékané žampiony. Mají totiž velmi jemnou chuť, díky čemuž je můžete zapékat i chuťově výraznější náplní. Navíc je příprava jednoduchá a rychlá a náplň můžete přizpůsobit vaší aktuální chuti a fantazii. Zkusit můžete špenátovou náplň, mleté maso, sýry, vaječnou směs, slaninu a další.

 

A jaké žampionové recepty vám doporučíme?  Jako polévku zkuste třeba žampionový krém. Na oběd houbové rizoto s parmezánem nebo třeba vepřové nudličky na žampionech. K večeři se pak hodí jednoduché zapečené plněné žampiony nebo vsaďte na kuskus se sušenými rajčaty, který obohatíte právě o žampiony. Dobrou chuť, ať už si ze žampionů připravíte cokoli.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO