Skořice se u nás přidává nejčastěji do štrůdlu, vánočního cukroví nebo do punče. Je to ale škoda. Je to totiž nejen oblíbené vánočních koření, ale také léčivá látka se skvělými účinky na naše zdraví. Tak proč skořici nepoužívat častěji.

 

Kde se vlastně skořice bere?

Skořice je silně aromatická kůra stálezelených tropických stromů zvaných skořicovník. Již po staletí se používá v ájurvédské medicíně jako lék na dýchací a zažívací potíže. Věděli jste, že již staří Egypťané používali skořici jako parfém při balzamování těl zemřelých? Také Římané maskovali zápach při pohřbívání žehem pomocí skořice. Ano i takové použití měla v dávných dobách. Nyní se používá především v kuchyni a léčitelství. Využití najde také v kosmetice, především pak v krémech proti striím a na zpevnění kůže.

 

Kam můžeme skořici použít?

Dlouhodobá a pravidelná konzumace tohoto koření má pozitivní vliv na lidské zdraví. Jsou prokázány účinky na lidský mozek, účinně bojuje proti virům, bakteriím a plísním. Patří také mezi přírodní antibiotikum a antioxidant.  V kombinaci s medem pomáhá při bolestech žaludku a chrání žaludek před žaludečními vředy a zároveň posiluje imunitní systém. V čínské medicíně se používá skořice pro zahřátí organismu.

Tradiční vzhled skořice získává při sušení, kdy se sroluje do dvojité ruličky, kterou můžeme koupit v obchodě stejně jako skořici mletou. Skořice má kořeně nasládlou chuť a příjemnou vůni. Celkově skořice přidaná do pokrmů zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení. V kuchyňských receptech se v české kuchyni používá především při pečení sladkých jídel, dezertů nebo třeba při zavařování ovoce. Velice dobře se kombinuje s čokoládou, jablky, hruškami, ale také banány a sladkou rýží. V Indii a Středním východě se skořicí ochucují pokrmy s jehněčím nebo drůbežím masem. Příjemnou vůni skořice můžeme využít i v teplé čokoládě nebo kávě. Výborně se hodí k přípravě svařeného vína, čaje nebo punče. Nebojte se vyzkoušet ani jak chutná skořice v rajské omáčce. Stačí opravdu špetka a omáčka bude krásně vonět.

Chcete provonět vůní skořice vaši kuchyň? Pak vsaďte na některý z našich sladkých receptů, při kterých skořici použijete. Vyzkoušejte třeba malé minibábovičky z mrkve nebo jednoduchou buchtu s jablky a ořechy. Skořicí můžete posypat třeba domácí donuty nebo jí dochutit domácí mussli tyčinky.  Ke sladkému pečení se skořice zkrátka hodí. K tomu můžete popíjet domácí punč s kousky celé skořice a skořicové dílo je završeno.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO