Rajčata jsou součástí kuchyně po celý rok, jejich spotřeba se ale rapidně zvýší v letních měsících, kdy na keřících na zahradách, polích ale i balkonech dozrávají oranžové plody. Chuť celoročně kupovaných a námi vypěstovaných rajčat se nedá srovnat. O kvalitě ani nemluvě. Co všechno umí rajčata s našim zdravím, jaké pochoutky z nich připravit a jak je skladovat se dočtete v následujícím článku.

 

 

Rajčata jsou z více než 90% tvořeny vodou, cca 5% tvoří sacharidy, 2,5% bílkoviny.  Mají vysoký obsah vlákniny a neobsahují skoro žádný tuk. Z prospěšných látek jsou zastoupeny vitamíny skupiny B, C a provitamín A, z minerálních látek pak vápník, fosfor, železo, jod, měď a draslík. Díky svému složení mají rajčata antioxidační účinky, pomáhají při zánětu močových cest, čistí ledviny, snižují cholesterol, upravují trávení, ochlazují tělo. První pomoc podávají i rozkrojené plody při popáleninách a opařeninách. Do jídelníčku by je neměli zařazovat lidé trpící dnou.

 

Rajčata původně pochází ze Střední a Jižní Ameriky, nyní si je může vypěstovat skoro každý. Stačí i malý balkon a v létě sklízíme zdravá rajčátka. Rajčata jsou ideálním společníkem pro redukční a očistné diety, ale především jako základ zdravé stravy. V kuchyni zkrátka nesmí chybět a často to bez nich ani nejde. Nebo si snad dokážete bez rajčat přestavit třeba rajskou omáčku, lečo, šopský salát, pizzu nebo kečup?

Rajčata můžete využít na tisíc způsobů a pořád budete objevovat další. Jsou nepostradatelná při přípravě osvěžujících salátů, k výrobě kečupu, čalamád, omáček. Použít je můžete jako zeleninovou přílohu, zapékat, sušit. Naprostou delikatesou jsou sušená rajčata naložená do oleje s bylinkami. Rajčata si skvěle rozumí s bazalkou a mozzarellou. Touto trojkombinací vznikne lahodná a osvěžující pochoutka. Stačí jen rajčata a mozzarellu nakrájet na kolečka, posolit, opepřit, okořenit sušeným oreganem, zakápnout olivovým olejem a balsamicem a ozdobit lístky bazalky.

A jaké recepty z rajčat vám doporučíme my? Za vyzkoušení rozhodně stojí Salát s mozzarellou, sušenými rajčaty a bagetkou na česnekovém másle. Chcete připravit zdravou a rychlou večeři? Co třeba kuskus se sušenými rajčatyChcete-li si pochutnat na kusu masa pak doporučujeme Vepřovou kotletu s nivou a rajčaty  nebo panenku plněnou sušenými rajčaty a bazalkou. Urodilo se vám hodně rajčat? Pak vsaďte a domácí rajský protlak, kečup nebo ďábelskou směs na topinky.

.

Víte co s rajčaty, která ještě nedozrála? A jak rajčata skladovat pokud je nechcete zpracovat nazimu?

 

Ideální teplota pro uchování chuti rajčat je kolem 10°C. Proto rajčata nepatří do ledničky. Nejlepší je tedy rajčata opatrně vyskládat do misky a uložit na chladnější místo.

A co s rajčaty, které sluníčko nestačilo obarvit do červena? Rozhodně je nevyhazujte. Již naše babičky dávaly zelená rajčata do krabice a k nim přidaly jedno zralé jablko. Plody srovnaly stopkou nahoru, na krabici daly víko a uložily ji do temného kouta. Pak už jen kontrolovaly, zda se rajčata nekazí a konzumovaly ta červená. Nebo můžete nedozrálá rajčata poskládat na tácek, dát na okno, k nim jedno zralé rajče nebo jablko a efekt bude stejný. Časem postupně rajčata dozrají. Na domácím rajčátku si tak můžeme pochutnat třeba i na vánoce.

RECEPTY PRO KAŽDÉHO